2024/11 | Vyjádření Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj k chovu feny na Semilsku
Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Liberecký kraj (dále jen „KVSL“) obdržela dne 22. 11. 2024 a v následujících dnech několik desítek písemných a telefonických podnětů, kritických připomínek a stížností v souvislosti s fenou Sheilou chovanou v Rokytnici nad Jizerou na úvazu u boudy v nevyhovujících podmínkách (dále jen „fena Sheila“). Většina těchto upozornění směřovala k údajné nečinnosti KVSL v případě týrání zvířat.
K výše uvedenému KVSL podotýká, že chovy psů kontroluje zejména na základě podnětů občanů, jiných správních orgánů nebo Policie České republiky. Na fenu Sheilu KVSL do 21. 11. 2024 žádný podnět neobdržela. Dne 21. 11. 2024 KVSL přijala telefonický hovor majitelky feny Sheily, která jí sdělila, že jí má být fena Sheila odebrána spolkem zabývajícím se ochranou zvířat, přičemž se předsedkyně organizace odvolávala na KVSL, která má údajně „o nevhodných podmínkách všechno vědět“. Veterinární inspektorka KVSL proto kontaktovala předsedkyni spolku, aby ji sdělila, že není žádný právní podklad obce s rozšířenou působností ani KVSL k tomu, aby byla fena chovateli odebrána. Ještě téhož dne, kdy se KVSL dozvěděla o situaci u případu feny Sheily, provedly veterinární inspektorky KVSL v Rokytnici nad Jizerou kontrolu u chovatelky. Při kontrole nebyly zjištěny nevhodné podmínky chovu, jak bylo avizováno na sociální síti. Fena byla bez příznaků onemocnění, v dobré kondici, ve svém chování veselá a chovatelem řádně venčena na přilehlých pozemcích. Kontrolou nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by vyžadovaly vydání návrhu KVSL pro obec s rozšířenou působností o umístění feny do náhradní péče.
KVSL důsledně eviduje a prošetřuje přijaté podněty v souladu s platnou legislativou. Chov psů na úvazu není v současné době zakázán legislativou České republiky ani Evropské unie. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že nelze vymáhat, co zákon neukládá.
Podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, v platném znění, dozorovou činnost nad jeho dodržováním vykonávají krajské veterinární správy, avšak správní řízení vedou obecní úřady obcí s rozšířenou pravomocí („ORP“), které též ukládají zvláštní opatření, propadnutí týraných zvířat a zákaz chovu. Odebírání týraných zvířat není v kompetenci krajských veterinárních správ, ty pouze v odůvodněných případech dávají návrh na uložení zvláštního opatření, kterému ORP mohou, ale nemusí vyhovět.
Za rok 2023 podala KVSL 9 návrhů na zvláštní opatření, na jejichž základě bylo celkem 103 zvířat, z toho 25 krav a jalovic, 53 koček a 24 psů odebráno původním chovatelům a 1 býk přežívající v bolestech byl utracen. V tomto roce podala KVSL návrh na umístění 25 kusů skotu, 102 psů a 1 kočky do náhradní péče, přičemž doposud bylo z tohoto počtu 30 psů a 1 kočka umístěno do předběžné náhradní péče nebo náhradní péče. K největšímu odběru psů – 48 dospělých psů a 21 štěňat z množírny zatím nedošlo, neboť si případ převzala Policie České republiky.
2024/10 | Vyjádření k hromadnému podání stížností na (ne)činnost Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj – chov koní v Polance nad Odrou
Místně příslušným kontrolním a dozorovým orgánem na úseku péče o pohodu a zdraví zvířat je Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj (dále jen „KVST“).
V rámci kontrolní a dozorové činnosti KVST dlouhodobě kontroluje chov hospodářských a zájmových zvířat zemědělského chovatele pana Antonína Prokopa, IČ: 04068319, 1. května 33, Polanka nad Odrou, a to na katastrálních územích v Polance nad Odrou, Stará Bělá a Svinov. S tímto chovatelem KVST v minulosti opakovaně řešila jeho způsob chovu zvířat, a to zejména koní, které chová tzv. alternativním způsobem. Koně chová na úvazu ke kůlu, v jehož okolí spásali trávu. Obdobným způsobem byly chovány některé kozy a ovce daného chovatele. Někteří koně (zejména hříbata) a ovce a kozy byli chováni tzv. na volno, kdy se pohybovali v okolí uvázaných jedinců. Chovatel dále choval např. kachny, slepice, krůty, psy a kočky.
S chovatelem v minulosti proběhlo několik řízení o přestupku ve vztahu k nevhodným úvazům, neplnění povinností stanovených plemenářským zákonem apod. Nicméně samotný tzv. alternativní způsob chovu koní chovatelem není zákonem zakázaný. Pokud nebyly naplněny další podmínky stanovené zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, nemohl být ze strany KVST samotný způsob chovu označen za protiprávní, resp. se závěrem, že docházelo předmětným způsobem chovu k týrání zvířat.
V rámci aktuálně proběhlé živelní katastrofy – povodní, evidujeme velké množství podnětů na výše uvedeného chovatele ve vztahu k nezajištění základní péče o zvířata.
KVST bezprostředně po povodních iniciovala a uskutečnila schůzku se zástupcem kriminální police, specialistou na enviromentální kriminalitu z Městského ředitelství Policie Ostrava ve věci jednání chovatele Antonína Prokopa během povodní 2024. Na základě této schůzky a po obdržení dalších podnětů šetří Policie České republiky, zda nedošlo v tomto případě k naplnění znaků trestného činu.
Popis sledu událostí (Situace v době povodní 2024 a kroky KVST):
- V rámci pohotovostní služby přijal dne 14.9.2024 službu konající úřední veterinární lékař v ranních hodinách hlášení o úvazech koní v Polance nad Odrou. Na základě tohoto ohlášení kontaktoval chovatele Antonína Prokopa a prostřednictvím jeho synovce pana Ševčíka jej poučil o nutnosti zajištění přesunu zvířat na bezpečné místo. Inspektor zpětně obdržel telefonické potvrzení, že jsou zvířata přesunuta na bezpečné místo. Další telefonáty obdržel během dne, kdy opět kontaktoval chovatele, který mu potvrdil, že zvířata jsou kontrolována a v bezpečí. Během noci a následujícího dne 15.9.2024 se opět spojil s chovatelem a řešil s ním zhoršení situace, odvoz koní a dalších zvířat prostřednictvím dobrovolníků. Výsledkem bylo převezení všech sedmi koní na jiná hospodářství.
- Dne 19.9.2024 KVST ve spolupráci s PČR provedla ohledání míst chovu, zejména na adrese 1. května 219 a dále statku Honcula. Kontrolní zjištění na místě výkonu státního veterinárního dozoru bylo prováděno dne 19.09.2024 od 10:00 hodin do 12:15 hodin. Kontrole byl přítomen Antonín Prokop, rodinný příslušník a tři příslušníci PČR. Kontrola byla zahájena v místě bydliště chovatele v Polance nad Odrou a následně pokračovala na pozemcích, kde chovatel chová nebo choval zvířata. V rámci této kontroly byla řešena rovněž otázka přemístění zvířat – koní, skotu, ovcí a koz.
Téhož dne – 19.9.2024 ze strany KVST proběhly kontroly všech koní pana Prokopa v jejich nových místech chovu.
- 24.9.2024 – proběhla veterinární kontrola všech sedmi koní po jejich převozu během víkendu 21. a 22.9.2024 na hospodářství CZ 81082717 (původní místo umístění 4 koní) a dalších zvířat přemístěných na toto hospodářství (ovce a kozy).
K obsahu a tvrzením obsažených v hromadných podáních
KVST sděluje, že mnohé informace obsažené ve stížnostech se nezakládají na pravdě, viz výše.
Všechna zvířata chovatele Antonína Prokopa byla kontrolována a pod veterinárním dozorem nejpozději 19.9.2024. Během kontrol nebylo zjištěno porušení platných právních předpisů (viz zprávy soukromých veterinárních lékařů, protokoly úředních veterinárních lékařů, fotodokumentace zvířat).
KVST, resp. její inspektoři jednali v rozsahu svých zákonných kompetencí bezodkladně, tak jak jim umožňovala situace v místě, a ve spolupráci s PČR. Nečinnost a zmíněné časové prodlevy jsou v tomto případě zavádějící a nepravdivé.
KVST, ani jiná krajská veterinární správa v ČR není kompetentní nařizovat anebo zakazovat soukromým subjektům nic, co jí zákon neumožňuje. Koně stejně jako skot jsou hospodářská zvířata a dle současné platné legislativy je možné tato zvířata odeslat na jatka dle uvážení jejich chovatele.
KVST provedla kontrolu všech chovaných zvířat – koní a dalších zvířat. Vůči těmto koním nebyly uplatněny jakékoli instituty, které by jejich majitele omezovaly ve vlastnickém právu, kdy tento je oprávněn se svým majetkem dále nakládat dle svého uvážení. Tedy tyto koně i další zvířata přemístit, darovat apod.
KVST není nikterak v tomto případě zákonem oprávněna k realizaci zásahů do vlastnického práva chovatele. Nadto sdělujeme, že i obecně je tato možnost (náhradní péče, propadnutí zvířete, zákaz chovu apod.) dána buďto orgánům činným v trestním řízení nebo obci s rozšířenou působností.
KVST rovněž nikterak neschvaluje přemístění zvířat na jatka. Jedná se o právo chovatele jako součást vlastnického práva. Pouze v případě přemístění zvířat mimo ČR je chovatel povinen si vyžádat k tomuto osvědčení krajské veterinární správy. Žádnou takovou žádost však v této věci KVST neeviduje. V podáních je zcela tendenčně a nepravdivě podsouváno, že KVST schvaluje přemístění zvířat na jatka.
K tvrzení o stálé přítomností ovcí a koz na hospodářství chovatele sdělujeme, že dle kontroly ze dne 19.9.2024 se na hospodářství pana Prokopa nenacházejí žádné kozy ani ovce. Koně i ostatní zvířata byli přemístěni na hospodářství v Jerlochovicích, kde byli řádně zkontrolováni. Tuto skutečnost opakovaně prověřili veterinární lékaři, kteří vykonali obhlídku v podáních uvedeného místa a okolí se zjištěním, že dne 24.10.2024 ve 13.30 hod se na uvedeném místě nenacházela žádná zvířata.
Výsledkem těchto podnětů v této kauze je zahlcení pracovníků Státní veterinární správy na úkor jiné činnosti.