Vyhlášením mimořádných veterinárních opatření v místech výskytu aviární influenzy samozřejmě práce Státní veterinární správy nekončí, naopak. V ochranných pásmech se nadále vyšetřují chovy a vyšetřují se samozřejmě i uhynulí volně žijící ptáci.
Stále se povinně vyšetřuje chovaná drůbež v podnikatelských chovech v pásmech, například v uplynulém týdnu byly prověřeny chovy čítají zhruba 180 000 kusů drůbeže. Veterinární inspektoři při zachování všech bezpečnostních opatření odebírají na vyšetření vzorky z výtěrů tracheálních a kloakálních a lze potvrdit, že do tržní sítě jde drůbež zdravotně nezávadná. To se samozřejmě týká i vajec.
Zároveň je možné potvrdit, že u žádných dosud vyšetřených uhynulých volně žijících ptáků (s výjimkou jedné labutě na okrese Břeclav dne 28. 6.) nebyla ptačí chřipka diagnostikována. Například za červenec bylo vyšetřeno 168 ptáků. Ani u posledního hromadného úhynu 32 divokých kachen na Pardubicku ze slepého ramene Chrudimky nešlo o ptačí chřipku. Zde šlo zřejmě o úhyn způsobený botulismem. Botulin produkují anaerobní bakterie, kterým se na rybnících a stojatých vodách daří zejména v období velkých veder.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR