Přestože je zákonem zakázáno používat k tlumení škodné, řečeno mysliveckou mluvou, nášlapných čelisťových pastí, neboli želez, čas od času je možné se s jejich použitím setkat. Jako nedávno, když někdo nalíčil past ve vilové čtvrti na Litoměřicku a chytil se do ní domácí kocour.
Je nutné si uvědomit, že ten, kdo zakázaných prostředků k usmrcování zvířat použije, vystavuje se postihu jak podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, tak podle zákona o myslivosti. Záleží, zda by železa použil na usmrcování lesní zvěře, anebo například, jak výše uvedeno sousedova psa nebo kočky. Znamená to pro takového jedince pokutu a odsouzení k náhradě škody, popřípadě se může dočkat i pravomocného odsouzení k podmíněnému nebo nepodmíněnému trestu odnětí svobody.
Zákaz používání, ale i prodávání čelisťových pastí neboli želez, nelze brát na lehkou váhu. Jde o obzvlášť zavrženíhodný způsob usmrcování zvířat, které jim způsobuje velké utrpení, ale je třeba si uvědomit i to, že může dojít i k ohrožení zdraví člověka, zejména hrajících si dětí.
Ano, případy použití želez jsou v poslední době opravdu řídké, přesto považujeme za vhodné připomenout zavrženíhodnost jejich používání, ale připomenout i trestnost jejich používání i nepřímou nebezpečnost člověku.
Železa patří do starého železa, popřípadě do muzea, anebo do myslivcova loveckého pokoje jako historická dekorace.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR