Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zkontrolovali před uplynulými vánočními svátky více než 670 prodejců kaprů v ulicích. Nějakou závadu zjistili pouze u 1,6 procenta z nich. Meziročně tak došlo opět ke zlepšení a snížení počtu závad. Mezi nejčastější porušení zákona patřily prohřešky proti hygieně, druhou nejčastější závadou byla porušení zásad welfare a také nenahlášení prodejního místa SVS. Prodejci ryb v ČR před uplynulými Vánoci nahlásili bezmála 3000 prodejních míst.
Celkem provedli veterinární inspektoři 673 kontrol prodejců ryb. Alespoň jednu závadu zjistili při 11 akcích. Celkový počet pochybení dosáhl 21 (v rámci jedné kontroly může být zjištěno více prohřešků).
Porušení požadavků na hygienu pracovního místa a pracovních pomůcek, požadavky na osobní hygienu, nedostatečný přívod pitné vody nebo naopak chybějící odtok do kanalizace či nevyhovující nakládání s vedlejšími živočišnými produkty zjistili veterinární inspektoři v devíti případech. Pětkrát se prodejci provinili proti zásadám welfare při prodeji a manipulaci s rybami. Ve stejném počtu případů bylo zjištěno, že kontrolovaný prodejce nenahlásil v zákonné lhůtě, kde a v jakých dnech bude ryby prodávat.
Z regionálního hlediska provedli nejvíce kontrol inspektoři v Jihomoravském kraji (116). Právě v tomto regionu je v posledních letech nejvíce prodejních míst, do velké míry zásluhou několika pojízdných prodejců, kteří postupně objíždějí stovky míst. Na pomyslném druhém místě z pohledu počtu kontrol byli inspektoři ze Středočeského kraje s 97 kontrolami, třetí nejvyšší počet provedla SVS v Praze (81 kontrol). Nejvyšší podíl kontrol se závadou byl v Jihočeském kraji (4,65 %). Naopak v osmi krajích nezjistili inspektoři při kontrolách žádná porušení legislativy. Z dlouhodobého hlediska se situace zlepšuje a naprostá většina prodejců ryb předpisy dodržuje.
Nejzávažnější problémy zjistila SVS při kontrole prodejce v centru Brna. Dotyčný nejenže absencí okysličování zapříčinil úhyn všech ryb v kádi, ale neváhal uhynulé ryby kuchat, porcovat a nabízet k prodeji. Veterinární inspektorky, které jej na neakceptovatelná porušování legislativy upozornili prodejce dokonce fyzicky napadl, takže musela být přivolána Policie ČR. Jiný prodejce v Pardubickém kraji pak ryby nepovoleně přenášel vsunutím prstů pod skřele do žáber. Prodejce v Českých Budějovicích pak zásadně porušil hygienická pravidla. Například na ploše sloužící pro zpracování ryb měl položený špinavý hadr na podlahu či cigaretu.
„Prodejci, kteří porušili předpisy, dostanou pokutu. V případech, kdy jsme zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, předáváme podnět příslušné obci s rozšířenou působností, která vede své správní řízení. Na problematické prodejce se přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
O rok dříve zkontrolovala SVS zhruba 760 prodejců. Závadu zjistili ve 2,2 % případů, což bylo ve srovnání s rokem 2021 meziročně méně. Mezi nejčastější nedostatky patřily podobně jako před Vánoci 2023 prohřešky proti hygieně při prodeji.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS