Internetový prodej je stále oblíbenější formou prodeje. Kromě široké škály hmotných produktů a služeb všeho druhu je „na síti“ možné koupit také zvířata. Prostředí internetu s sebou kromě nesporných výhod nese i určitá rizika. Cílem tohoto doporučení je upozornit, že vzít si do péče zvíře je závazek určitého rozsahu. Je vhodné se vždy informovat v odborné literatuře a u odborníků, co chov Vámi vybraného druhu zvířete obnáší. Níže můžete najít tipy, které by Vám měly pomoci si ujasnit okolnosti nákupu a ušetřit Vás následného zbytečného rozčarování a problémů.
Co byste měli znát, než si pořídíte akvarijní ryby (rybičky)?
- Před koupí se dostatečně informujte o chovu a potřebách vybraného druhu, vyhledávejte rady v odborných knihách, na internetu, ve specializovaných obchodech, případně se poraďte se zkušeným akvaristou.
- Mějte na paměti, že i ryby mohou potřebovat veterinárního lékaře – specialistu.
Nákup akvarijních ryb
- Nakupujte ryby od zkušených akvaristů nebo ve specializovaných obchodech.
- Předem si připravte dostatečně velké akvárium, osaďte vhodnými rostlinami a nechte prostředí/vodu v nádrži ustálit.
- Ujistěte se, že Vámi vybrané ryby (resp. všechny ryby v nádrži) jsou zdravé a nejeví známky poranění nebo onemocnění. Pro laika toto může být velmi obtížné rozpoznat, některé příznaky onemocnění mohou být patrné na první pohled – ryba přestává přijímat potravu, lapá u hladiny po vzduchu, objevují se problémy s plaváním, polehává na dně, jsou viditelné změny na kůži (bílé tečky, vředy, plíseň), změna barvy (vybledlost nebo naopak je tmavé zbarvení), vyhublost nebo vypouklé břicho, vyboulené oči apod. Uvedené příznaky ne vždy znamenají propuknutí nemoci, mohou být také důsledkem jiných změn, například lapání u hladiny může být zapříčiněno nedostatkem kyslíku, či překrmení, změny barev mohou být přirozené (intenzivní vybarvení při soubojích, tření)…
- Ryby převážejte ve vhodné nádobě, při přesunu do nového prostředí by voda měla mít stejnou teplotu.
Tipy pro odpovědný chov akvarijních ryb
- Zajištění kvality vody v akváriu je stěžejní pro zdraví ryb. Jedná se například o správné pH, obsah chloru, zajištění slané vody pro mořské ryby. Pravidelně měňte část vody, odkalujte dno.
- Udržujte filtrační zařízení v čistotě, při zanedbání hrozí otrava a následný úhyn.
- Zajistěte vhodné osvětlení a udržujte teplotu vody vhodnou pro chovaný druh.
- Nikdy nepřekračujte kapacitu svého akvária. Přerybnění je pro ryby velmi stresující a snáze tak mohou podléhat onemocněním.
- Pokud budete mít v akváriu různé druhy ryb, měly by mít podobné nároky na prostředí a neměly by spolu vzájemně bojovat či si jinak škodit.
- Zajistěte rybám vhodnou a pestrou stravu, pozor na překrmování ryb.