CS / EN
07.02.2005

Že IBR v ČR zdánlivě neškodí, je omyl

Přestože veterinární zákon uvádí infekční rinotracheitidu skotu, neboli IBR, jako nebezpečnou nákazu, chovatelská veřejnost ji dosud nebrala kvůli pouhému asi jednomu klinickému případu do roka příliš vážně.

Toto onemocnění skotu působí herpesvirus typ 1 (BHV 1). Infekce probíhá buď s klinickými příznaky, tj. záněty dýchacího ústrojí a pohlavních orgánů, horečky, výtok ze sliznic a zmetání březích krav. Anebo je forma latentní, která se projevuje především snížením užitkovosti a dalším nenápadným šířením původce nákazy.

Od roku 1986 byly organizovány ozdravovací programy. První efekt však přinesl druhý a třetí program po roce 1992, kdy se podařilo ozdravit inseminační stanice býků, šlechtitelské chovy, některé chovy matek býků a některé špičkové chovy skotu. Dnes je u nás něco přes 30 % chovů IBR prostých a 300 stád ozdravuje.

Proč ale najednou tolik slov o IBR? Řada zemí EU je této nákazy prostá, například Rakousko, Dánsko a celá Skandinávie. Další země ozdravují, například Německo uvažuje, že bude do 10 let prosté. A to znamená pro naše chovatele varování, že se bude zužovat prostor pro obchod plemennými a chovnými zvířaty, spermatem, vaječnými buňkami a embryi.

Tato „legrace“ – vyhlášení a uplatňování Národního ozdravovacího programu, který by započatou práci dotáhl do konce – něco stojí. Ministerstvo zemědělství ČR dobře ví,že to za to stojí, proto společně se Státní veterinární správou ČR připravuje Národní ozdravovací program od infekční rinotracheitidy skotu v ČR. Jsou v něm stanoveny zásady ozdravování a povinnosti orgánů státního veterinárního dozoru i chovatelů. Se zahájením ozdravování se počítá od počátku příštího roku, tj. od 1. 1. 2006. Zásady tohoto programu schválila již operativní porada ministra zemědělství.

Lze uvést, že se v první etapě počítá s ozdravováním chovů nad jedenáct kusů skotu, přičemž chovy do deseti kusů budou ozdraveny též, ale počítá se s tím, že to bude vzhledem k nižšímu počtu trvat kratší dobu. Systém ozdravování počítá se třemi metodami, a to eliminační bez vakcinace, eliminační s vakcinací a s metodou radikální, která připadá v úvahu ve výjimečných případech při silném promoření stáda a za souhlasu chovatele. Dozorem nad prováděním ozdravovacího programu budou pověřeny krajské veterinární správy a orgány Ministerstva zemědělství a chovatelské svazy.

Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy má tento program naději na úspěšnost právě nyní, kdy bylo dosaženo základního předpokladu, a tím je dokonalá a přesná evidence skotu v centrální evidenci a uplatňování současných veterinárních předpisů, které se týkají přemísťování zvířat.

Počítáme s tím, že by ČR mohla být nákazy IBR prostá do10 let. Je třeba dodat, že proces ozdravování bude stát ročně kolem 100 milionů korun, přičemž v souladu s legislativou EU – rozhodnutím Rady 90/42 EHS a 90/638 – lze požádat o příspěvek z prostředků EU. Pomoc logicky pochopitelně přislíbilo i Ministerstvo zemědělství ČR.

Odkaz na původní článek