CS / EN
31.05.2006

Žít s ptačí chřipkou…

Asi bude nutné naučit se žít s nebezpečím ptačí chřipky v zádech. Bude to možné v podstatě bez problémů dotud, dokud se bude dařit mimořádnými veterinárními opatřeními zabránit zavlečení této nákazy do chovů drůbeže, jako tomu bylo dosud. I po zavlečení do chovů by byla situace veterinárními prostředky řešitelná, ale bylo by to složitější a finančně náročnější.

V současné době platí kvůli dvěma uhynulým labutím na ptačí chřipku nedaleko obce Kostice na dohled od Břeclavi ochranná opatření obdobná, jako byla v jižních Čechách. Ochranná pásma, tak jak vyplývá z veterinární legislativy vymezila Krajská veterinární správa pro jihomoravský kraj. Pásmo dozoru vymezené v okruhu 10 km od místa nálezu uhynulých ptáků zasahuje částečně i na území Rakouska a Slovenska.

Zda budou pokračovat další nálezy uhynulých labutí, u kterých se ptačí chřipka prokáže, nelze v tuto chvíli říci. Samozřejmě, že lze uvažovat, že šlo opět o nakažené hejno, anebo jen o jeden nemocný pár. Čas ukáže.

Každopádně je třeba si uvědomit, že jak řekl Milan Malena, ústřední ředitel SVS ČR, nelze vyloučit další nálezy ptáků uhynulých na ptačí chřipku. Z této skutečnosti nelze vyvozovat žádné katastrofické úvahy o ohrožení zdraví lidí nebo o bezpečnosti drůbežího masa či vajec. Zde je vše tak, jak má být. V tržní síti tyto produkty musejí splňovat podmínky zdravotní nezávadnosti. Při manipulaci s nimi ani při konzumaci nehrozí žádné riziko ptačí chřipky.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Odkaz na původní článek